Zrealizowane działania
zmiany
warsztaty
Baltic
Pomoc
region_admin
NEWW jest członkiem:
Eurostep
Social Watch

Nasze ciała, nasze życie

Pierwsze polskie wydanie "BIBLII KOBIECEGO ZDROWIA"

"Nasze ciała, nasze życie" ("Our Bodies, Ourselves") to przewodnik po kobiecym ciele, zdrowiu, seksualności, procesach dorastania, przekwitania, starzenia się, ciąży i macierzyństwa. Przewodnik niezwykły, bo pisany przez kobiety i dla kobiet.
Książka, wydana po raz pierwszy w gorącym 1970 roku, jako efekt szeregu konferencji poświęconych kobiecemu ciału i zdrowiu, w samych tylko Stanach Zjednoczonych doczekała się 12 wznowień w nakładzie 4 mil. egzemplarzy. Wielokrotnie nagradzana, uznana przez Amerykańskie Towarzystwo Biblioteczne za jedną z najlepszych książek, zyskała miano biblii kobiecego zdrowia i najbardziej wpływowej książki ostatnich 25 lat. Jej adaptacja ukazała się w ponad 20 językach, w tym w języku Braille'a. Ostatnio wydaną ją Bułgarii i Serbii. W wielu krajach adaptacja książki była wspierana przez autorytety takie jak np. Hillary Clinton.
"Bez radości z ciała nie ma radości z życia" - to jedna z głównych myśli przyświecających książce. Dlatego "Nasze ciała, nasze życie" to nie tylko kompendium holistycznej wiedzy medycznej, ale także - a może przede wszystkim - poradnik, który uczy kobiety w różnym wieku, jak nawiązać dialog z własnym ciałem, jak doceniać rolę osobistych doświadczeń i odczuć, jak dzielić się nimi. To książka przepełniona nastrojem przyjacielstwa i empatii. Kwestionuje medykalizację kobiecego ciała, przeciwstawia się szkodliwym stereotypom i normom. Porusza także tematy tabu, takie jak aborcja czy seks osób niepełnosprawnych. Setki emocjonalnych, intymnych listów wpływających do poszczególnych wydawców, także polskiego, nadają jej osobisty charakter, stanowiąc jednocześnie źródło wiedzy na temat specyficznych problemów medycznych w danym kraju.
Graff"Nasze Ciała, Nasze Życie" to książka-legenda. Żywa legenda - bo wznawiana dziesiątki razy, w dziesiątkach języków. Jej popularność to jeden z największych sukcesów drugiej fali feminizmu. Zaczęło się od wariackiego pomysłu, utopii, powstała rzecz niezwykła: książka-instytucja, pisana wspólnie przez setki kobiet, w pełni odpowiedzialna od strony medycznej, a zarazem wrażliwa na kobiece doświadczenie, potrzeby. Nie znam kobiety w Stanach, która nie miałaby na półce egzemplarza. Wiele dostało ją od swoich matek, kiedy zaczynały dorastać. Na znak miłości i kobiecej solidarności. To wspaniale, że ta książka wreszcie trafia do Polski. Szkoda że tak późno...
"Nasze Ciała, Nasze Życie" nieodwracalnie zmieniły świadomość kobiet w Stanach, dając im poczucie, ze ich ciała to one same, a nie maszynki, które oddaje się do naprawy ekspertom w białych fartuchach. Że maja prawo wiedzieć, pytać, domagać się, że ich uczucia są ważne. Zabawne, że tytuł pierwszego wydania, robionego chałupniczą metoda w 1970 roku brzmiał "Kobiety i ich ciała" (Women and Their Bodies). Zanim powstało drugie wydanie, któraś z członkiń grupy miała olśnienie: "Hej, to nie żadne kobiety i ich ciała - tu chodzi o NAS i NASZE Ciała." - Agnieszka Graff, feministka, anglistyka, autorka głośnej książki "¦wiat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym", wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego na amerykanistyce i na gender studies.