Informacje


Trudne Warunki Pracy w Gruzińskich Szwalniach Produkujących dla MARKS&SPENCER, PUMY I NIKE

wnętrze fabryki

2014-01-19 15:00:13 / Przeczytano 1342 razy

Na zaproszenie Fundacji CentrumCSR.PL w dn. 16-20 grudnia 2013 przebywali w Polsce przedstawiciele Gruzińskiej Konfederacji Związków Zawodowych, Ilia Verdzadze (V-ce Przewodniczący GKZZ) i Raisa Liparteliani (prawniczka GKZZ). Celem wizyty było przedstawienie trudnej sytuacji szwaczek zatrudnionych w gruzińskim przemyśle odzieżowym.

 

W regionie Adżaria, tuż przy granicy tureckiej, działają szwalnie zatrudniające ok. 6 tys. kobiet. Główne fabryki to Adjara Textile, BTM Textile, Batumi Textile i Georgian Textile. Produkują one dla marek takich jak Puma, Marks&Spencer, Lotto, Nike oraz mniej znanych firm tureckich. Skala działania przemysłu tekstylnego w Gruzji jest nieporównywalnie mniejsza od Chin, Indii czy Bangladeszu, ale odgrywa on ważną rolę w strukturze gospodarki tego małego kraju. Występują w nim również typowe problemy związane z funkcjonowaniem tej branży na świecie. Są to przede wszystkim skrajnie niskie wynagrodzenia, zbyt długi czas pracy w tym przymusowe nadgodziny, niskie standardy BHP oraz zwalczanie praw pracowniczych.

 

Największy problem to niskie płace, nie zapewniające możliwości pokrycia podstawowych kosztów życia (tzw. living wage). Średnie wynagrodzenie w branży to ok. 300 lari (w przeliczeniu to ok. 600 złotych), ale pensje zapewniająca godne życie musiałaby być co najmniej dwukrotnie wyższa. Ceny w Gruzji są wysokie, panuje inflacja, brak jest systemu ubezpieczeń społecznych, a służba zdrowia jest prywatna. Szwaczki pracują 6 dni w tygodniu przez co najmniej 10-11 godzin. Pracownice muszą przez cały czas pracy albo siedzieć, albo stać, w zależności od wykonywanego zadania. Związki zawodowe są zwalczane, a umowy zawierane na krótki czas powodują ciągły strach przed utratą pracy. Część z pracownic nie posiada nawet kopii umowy.

 

"Trudno uwierzyć jak bardzo przepracowane są gruzińskie szwaczki. Nie tylko pracują po kilkanaście godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu, ale aby wyżywić rodzinę muszą zajmować się także uprawą warzyw i hodowlą zwierząt. Do tego dochodzą tradycyjne obowiązki rodzinne" - mówi Grzegorz Piskalski z Fundacji CentrumCSR.PL, który w lipcu br. kierował zespołem przeprowadzającym monitoring gruzińskich szwalni. "Szwalnie zlokalizowane są na terenach wiejskich. Tam nie ma pracy, szwaczki są zmuszone akceptować każde warunki nawet kosztem własnego zdrowia" - dodaje Grzegorz Piskalski.

 

Polityka byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego była skrajnie liberalna” – mówi Raisa Liparteliani, prawniczka Gruzińskiej Konfederacji Związków Zawodowych – „Gruzja zajmuje czołowe miejsca w rankingach swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ale kodeks pracy został w praktyce zawieszony. Zbiorowy pozew kilku szwaczek bezprawnie wyrzuconych z pracy za działalność związkową jest ciągle rozpatrywany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Z optymizmem patrzymy na działania podejmowane przez nową ekipę rządzącą”. Jesienią 2012 partia Saakaszwilego przegrała wybory parlamentarne, a nowy rząd Bidziny Iwaniszwilego zaczął prowadzić bardziej zrównoważoną politykę gospodarczą, rozpoczynając m.in. od nowelizacji w czerwcu 2013 roku kodeksu pracy.

 

Delegacja gruzińska wzięła udział w serii spotkań z dziennikarzami, spotkali się również z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami polskich związków zawodowych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Gruzja potrzebuje nowych rozwiązań w zakresie prawa pracy” - dodaje Ilia Verdzadze, wiceprzewodniczący GKZZ - „Dla nas ważne są polskie doświadczenia, dlatego nie tylko mówimy o trudnych warunkach pracy w Gruzji, ale chcemy też poznać polskie rozwiązania”.

 

KONTAKT: Grzegorz Piskalski, Fundacja CentrumCSR.PL, g.piskalski@centrumcsr.pl, tel.: 22 628 40 80.

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r. (www.polskapomoc.gov.pl) oraz przez Komisję Europejską w ramach programu EuropeAid. Zamieszczone opinie wyrażają wyłącznie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ani Unii Europejskiej.

send mail
facebook

Film z YouTubex
Wyślij informację e-mailemx
Tutaj możesz zawiadomić znajomego o ciekawej informacji, lub inną osobę, o której wiesz, że jest zainteresowana tą tematyką.
Tytuł informacji: Trudne Warunki Pracy w Gruzińskich Szwalniach Produkujących dla MARKS&SPENCER, PUMY I NIKE
*Komentarz nadawcy:
Wpisz znaki widoczne poniżej na obrazku zachowując odpowiednią wielkość
Reload Image
Captcha image
Rubryki zaznaczone (*) są wymagane