Informacje


Problem bez Granic - Handel Ludźmi

2014-02-09 19:14:45 / Przeczytano 1564 razy

Styczeń 2014 był poświęcony uświadamianiu o 'handlu ludźmi', ale tak naprawdę powinno się o tym mówić każdego dnia, ponieważ ten problem staje się coraz większy.

Fakty na temat handlu ludźmi:

Każdego roku od 600 000 do 800 000 osób zostaje przemyconych przez granice na całym świecie, a według danych wielu organizacji charytatywnych, które zajmują się pomocą ludziom, którym udało się uwolnić, liczby te są znacznie zaniżone. 75-80% wszystkich sprzedanych osób trafia w głównej mierze do Belgii, Niemiec, Holandii, Grecji, Izraela, Turcji, Tajlandii, Włoch oraz USA, gdzie są komercyjnie wykorzystywane seksualnie. Ponad 80% to kobiety, a ponad 50% z nich to osoby nieletnie. Obecnie szacuje się, że na świecie jest 27 milionów dorosłych i 13 milionów dzieci pracujących jako różnego rodzaju niewolnicy. Każdego roku umiera 30 000 ofiar komercyjnego wykorzystywania seksualnego z powodu pobić, tortur, chorób lub zaniedbania. Polska w chwili obecnej nie tylko jest dostarczycielem ofiar, ale również krajem tranzytowym, przez który przewożone są ofiary ze Wschodu i Południa.

Powiedzeniem handlarzy ludźmi jest: "wyślij niewolnika, żeby zwabić niewolnika", a zatem często używają złamanych już niewolnic/niewolników, aby zwerbować kolejnych.

52% handlarzy to mężczyźni, a 42% to kobiety. Pozostałe 6% to wspólnie działające pary. Duża część ma własne rodziny, dzieci. Wydawałoby się, że wiodą normalne życie na zewnątrz, ale pod przykrywką normalności kryje się rządza szybkich pieniędzy i brak jakiejkolwiek moralności.           

54% naganiaczy stanowią obcy ludzie dla ofiar, ale 46% są to osoby im znane!!!

Handlarze używają różnych metod, między innymi udają bardzo przyjacielskich czy przyjacielskie (nie zapominajmy, że połowa z nich to kobiety) i obiecują np. pomoc w znalezieniu pracy za granicą. Sprawiają wrażenie ludzi zaradnych i bardzo otwartych. Jeśli jednak ofiara już trafi za granicę, to oblicze handlarza zmienia się dramatycznie. Inną metodą jest tzw. "lover boy", którą handlarze stosują wszędzie tzn. w szkołach, na studiach, na siłowniach, w klubach czy kurortach turystycznych. Polega ona na tym, że chłopak udaje zakochanego zaprasza na kawę, herbatę, do restauracji wszystko rozwija się normalnie. Pewnego dnia pod pozorem pokazania czegoś przyszłej ofierze lub pretekstem wspólnego wyjazdu, wywozi ją w miejsce, gdzie czekają na nią handlarze. Zwabiona osoba niestety zostaje z nimi, a ten, który ją zwabił dostaje odpowiednie wynagrodzenie i rusza ponownie na podbój. Czasami po prostu 'wystawia' dziewczynę czyli znając jej rozkład dnia, informuje handlarzy gdzie i o której będzie ona sama i to oni organizują przejęcie.

Miejscami, które służą za tzw. domy aukcyjne (gdzie ofiary są obserwowane i wybierane przez swoich przyszłych oprawców) są lotniska, stacje pociągów, metro, kawiarnie i centra handlowe, a więc bardzo często ofiary nie zdają sobie sprawy z tego, co dzieje się na ich oczach. Często dopiero po ustaleniu ceny są zwabiane i dostarczane do kupującego. Na ogół faszerowane narkotykami lub usypiane i przewożone przez granice na ich własnych dokumentach.

Nie możemy popadać w paranoję, jednak warto wiedzieć, że handel ludźmi to rosnący problem. Całkiem możliwe, że za 5 lat będzie bardziej dochodowy niż handel narkotykami z racji tego, iż ofiarę można odsprzedawać i dalej na niej zarabiać. Liczba grup przestępczych trudniących się tym procederem będzie zatem rosła.

Handlarze ludźmi stosują różne metody, aby złamać swoje ofiary m.in. gwałt, pobicia, tortury, głodzenie, narkotyki, alkohol, zastraszanie, że skrzywdzą ich rodzinę i wstyd.

TO NIE JEST WSTYD PAŚĆ OFIARĄ PROCEDERU JAKIM JEST HANDEL LUDŻMI, WSTYDEM JEST BYĆ HANDLARZEM LUDŻMI.

 

 

 

 

send mail
facebook

Film z YouTubex
Wyślij informację e-mailemx
Tutaj możesz zawiadomić znajomego o ciekawej informacji, lub inną osobę, o której wiesz, że jest zainteresowana tą tematyką.
Tytuł informacji: Problem bez Granic - Handel Ludźmi
*Komentarz nadawcy:
Wpisz znaki widoczne poniżej na obrazku zachowując odpowiednią wielkość
Reload Image
Captcha image
Rubryki zaznaczone (*) są wymagane