Zrealizowane działania
zmiany
warsztaty
Baltic
Pomoc
region_admin
NEWW jest członkiem:
Eurostep
Social Watch

Matronat

Tien Shan 2009 - Polish Female Expedition

Pik Pobiedy
Chan Tengri
HiMountain Tien-Shan 2009
Polish Female Expedition
Kobieca wyprawa na Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.) i Chan Tengri (7010 m n.p.m.)
W okresie od 13 lipca do 28 sierpnia 2009 w środkowoazjatyckich górach Tien-Szan działać będzie polska wyprawa kobieca „HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition”. Jej uczestniczki podejmą próbę dokonania pierwszego polskiego kobiecego wejścia na Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). Wcześniej ich celem będzie położony w tym samym rejonie Chan Tengri (7010 m n.p.m.).
Wyprawa jest również szansą na uzyskanie przez pierwszą Polkę prestiżowego tytułu „Śnieżnej Pantery” przyznawanego zdobywcom pięciu siedmiotysięczników b. ZSRR.
W ramach przygotowań do wyprawy letniej w drugiej połowie lutego 2009 odbyła się „HiMountain Elbrus Winter Expedition”. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Było to najprawdopodobniej pierwsze polskie kobiece zimowe wejście na Ellbrus.
CELE WYPRAWY
Pik Pobiedy 7439 m n.p.m.
Jego rosyjska nazwa oznacza Szczyt Zwycięstwa. Przed II wojną światową nosił miano Szczytu Dwudziestolecia Komsomołu. Jest to najwyższa góra Tien-Szanu, leży na granicy Kirgistanu i Chin. Szczyt próbowano zdobyć już w latach trzydziestych, jednak sukces osiągnęła dopiero wyprawa Witalija Abałakowa w roku 1956.
Góra ma sławę jednej z najbardziej wymagających na świecie. Podstawową trudnością, decydującą o jej złowrogiej statystyce, są trudne warunki atmosferyczne. Wskutek położenia na styku napływających z przeciwległych stron mas powietrza zmiany pogody są częste i niespodziewane. Bardzo długa śnieżno – lodowa grań, którą przebyć muszą alpiniści, uniemożliwia ucieczkę w dół. Dodatkową trudnością jest panujący w tym rejonie szczególnie zimny i surowy klimat, a także znaczne zagrożenie obrywami seraków.
Pik Pobiedy zdobywać będziemy drogą klasyczną, której pierwszego przejścia dokonał w roku 1961 D. Medzmariaszwili.W rosyjskiej skali wyceniono ją na 5 B (odpowiednik francuskiego D+). Trudności techniczne oraz duże zagrożenie lawinowe pojawiają się już w jej początkowym odcinku, wiodącym ku Przełęczy Dziki. Do pokonania będziemy mieć seraki i lodospad, prawdopodobnie fragment ten trzeba będzie samodzielnie zaporęczować. Dalej droga wiedzie skalno – lodowo - śnieżną granią na tzw. Pobiedę Zachodnią (6918 m n.p.m.), skąd dalej również granią, w całości biegnącą powyżej 7000 m n.p.m., dwanaście kilometrów aż na szczyt.
Na Piku Pobiedy nie stanęła jak dotąd żadna Polka.
Chan Tengri
7010 m n.p.m. (bez pokrywy śnieżnej i lodowej 6995 m n.p.m.)
W języku ujgurskim i tureckim jego nazwa oznacza Pan Niebios. Jest drugim co do wysokości szczytem Tien-Szanu, a zarazem najbardziej na północ wysuniętym siedmiotysięcznikiem na Ziemi. Leży na granicy Kirgistanu i Kazachstanu, którego jest najwyższym szczytem. Pierwszego wejścia dokonał w 1931 roku Michaił Pobrebecki.
Chan Tengri uznawany jest za jedną z najpiękniejszych gór świata. Jego masyw zbudowany jest z marmuru, dzięki czemu podczas zachodu słońca góra przybiera barwę purpurową. Podobno najpiękniej prezentuje się widziany z wierzchołka Piku Pobiedy.
Szczyt zdobywać będziemy drogą przez Zachodnie Żebro, wariantem od strony kirgiskiej, wycenionym w skali rosyjskiej na 5a. Głównym niebezpieczeństwem w dolnych partiach tej drogi jest znaczne zagrożenie lawinami seraków. Z kolei odcinek górny jest trudniejszy technicznie i eksponowany, pewne niebezpieczeństwo wiąże się też z bardzo złym stanem lin poręczowych. Chan Tengri będzie pierwszym celem wyprawy. Na tym szczycie zamierzamy uzyskać aklimatyzację niezbędną do zmierzenia się z Pikiem Pobiedy.
Śnieżna Pantera
Tytuł nadawany zdobywcom pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR: Szczytu Awicenny (d. Pik Lenina, 7134 m n.p.m.), Piku Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Piku Somoni (d. Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.) oraz Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.). Trzy pierwsze leżą w paśmie Pamiru, dwa ostatnie w Tien-Szanie.
Jak dotąd wszystkie pięć szczytów udało się skompletować tylko trzem Polakom: Marcinowi Hennigowi (2006), Marcinowi Miotkowi (2007) oraz Marcinowi Kaczkanowi (2008). Tytułu „Śnieżnej Pantery” nie uzyskała jeszcze żadna Polka.
UCZESTNICZKI WYPRAWY
Aleksandra Dzik
Aleksandra Dzik KS Kandahar, HiMountainTeam, Navigator Raidlight, KTM Women’s Racing Team, SKPB Katowice Urodzona w 1982 r. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje także jako przewodnik beskidzki i pilot wycieczek.
 • osiągnięcia wysokogórskie:
  • Pik Somoni (d. Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.) - 2008;
  • Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) - 2007;
  • Szczyt Awicenny (d. Pik Lenina, Niepodległości, 7134 m n.p.m.) w Pamirze Kirgiskim - 2006;
  • zimowe wejście na Elbrus - 2009
  • zimowy trawers oraz wejście na Mont Blanc (4810 m n.p.m.) - 2008.
 • osiągnięcia w narciarstwie wysokogórskim:
  • Mistrzostwo Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007 (w parze z Magdaleną Derezińską);
  • Puchar Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007;
  • członkostwo Kadry Narodowej Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007 oraz 2007/2008.
 • osiągnięcia w rajdach przygodowych (Adventure Racing):
  • Mistrzostwo Polski w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto);
  • Wicemistrzostwo Czech w Rajdach Przygodowych w sezonie 2005 (w zespole Davis Trezeta AT);
  • IV miejsce w Zamberlan Adventure Trophy – Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto).
Aleksandra Ihnatowicz
KW Warszawa
Aleksandra Ihnatowicz Urodzona w 1979r. Absolwentka PJWSTK na Wydziale Informatyki, obecnie doktoryzuje się w Anglii. Jest pasjonatką wielu dyscyplin sportowych: od ski-touringu i snowboardingi,przez bouldering, po kolarstwo górskie.
Działalność górska:
 • uczestniczka wyprawy Polish Dhaulagiri Expedition 2008,
 • wejście na Elbrus (5642m n.p.m.) -2008,
 • trekking towarzyszący wyprawie Broad Peak/ K2 2007,
 • przejścia wspinaczkowe w Tatrach,
 • wspinaczka skalna w Polsce i UK
Joanna Stasielak
KW Warszawa
Joanna Stasielak Urodzona w 1979 roku. Absolwentka krakowskiej AWF, doktorantka tejże uczelni. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niesłyszącej. Pasję górską łączy z zainteresowaniem dziennikarstwem sportowym.
Przez wiele lat zawodniczka lekkiej atletyki.
Obecnie członkini Komisji ds. Mediów PZA.
osiągnięcia górskie:
 • Mont Blanc (4810 m n.p.m.)
 • przejścia wspinaczkowe w Alpach i Tatrach
Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu: » www.tienshan.pl